2024. gads Vidzemes Augstskolā (ViA) ir bijis īpaši piepildīts ar nozīmīgiem starptautiskiem pasākumiem un iniciatīvām, kas stiprina Eiropas Universitātes tīklu un paplašina sadarbības iespējas. ViA aktīvi piedalās E³UDRES² alianses projektos, kuru mērķis ir veicināt inovācijas, attīstīt nākotnes prasmes un veidot starptautiskus kontaktus, kas sniedz pievienoto vērtību gan studentiem, gan akadēmiskajam personālam.
Šo gadu sākām ar pasākumu “E³UDRES² brokastis”, kas februārī norisinājās pie mums, Vidzemes Augstskolā, Vidzemes inovāciju nedēļas laikā. Pasākuma galvenā tēma bija daudzveidības iespējas un izaicinājumi, lai diskutētu par Eiropas Universitātes nākotni. Apmeklētāju vidū bija studenti, mācībspēki, pētnieki un sadarbības partneri. (Video atskats no pasākuma)
Maijā aizvadījām nedēļu ilgu Erasmus+ Jaukta tipa intensīvo programmu personālam “Inovatīvas metodes nākotnes prasmēm 2.0”. Intensīvās programmas mērķis bija attīstīt augstskolu personāla pedagoģiskās prasmes darbam ar inovatīvām mācību metodēm, tādas kā – virtuālā realitāte, multimediji, izlaušanās istaba u.c. Iegūtās zināšanas palīdzēs turpmākajā darbā ar studentiem un viņu prasmju attīstīšanā. ViA viesojās personāls no partneraugstskolām Slovākijā, Lietuvā, Nīderlandē, Austrijā, Rumānijā, Kiprā, Vācijā un Somijā. Dalībnieki apsprieda arī nākotnes Eiropas Universitātes vīziju un izveidoja konteksta karti – kā, viņuprāt, izskatās ideālā nākotnes universitāte. Pārdomas ietvēra ne tikai inovatīvas mācību metodes, bet arī tehnoloģijas, cilvēku prasmes u.c.
Vasaras brīvlaikā studenti ne tikai atpūtās, bet arī piedalījās “E³UDRES² Bootcamp 2024”, kas šogad norisinājās Beļģijā. Bootcamp ir piecu dienu pasākums, kurā E³UDRES² augstskolu studenti pulcējas kopā, lai rastu risinājumus dažādiem izaicinājumiem. Šī gada tēma bija veselības aprūpe, fokusējoties uz tās tehnoloģisko, biznesa, ilgtspējas un uzņēmējdarbības pusi. Pasākumā piedalījās Vidzemes Augstskolas mediju un žurnālistikas 2.kursa studente Līga Āboliņa un Komunikācijas un sabiedrisko attiecību 2.kursa studente Evelīna Dokāne (Video atskats ar studenšu pieredzes stāstiem).
Jauno 2024./2025. mācību gadu iesākām jaudīgi. No 16. līdz 20. septembrim ViA norisinājās Starptautiskā nedēļa, kuras ietvaros Vidzemes Augstskolā pulcējās mācībspēki un pētnieki no 11 valstīm - Latvijas, Ukrainas, Albānijas, Rumānijas, Čehijas, Gruzijas, Ēģiptes, Polijas, Moldovas, Beļģijas un Gruzijas – pārstāvot kopumā 16 augstākās izglītības iestādes un universitātes. Piecu dienu laikā norisinājās semināri, darbnīcas, vieslekcijas un paneļdiskusijas, tai skaitā otro reizi pie mums notika “E³UDRES² brokastis” pasākums un diskusijas World Cafe ietvaros.
ViA attīstības prorektore Iveta Putniņa:
“Kāpēc ViA to dara? Kāpēc katram ir būtiski veidot savu starptautisko kontaktu tīklu? Pirmkārt, tāpēc, lai ViA docētāji, pētnieki, struktūrvienību vadītāji un ViA studenti, var sazināties un saprasties ar ārvalstu kolēģiem, un spēj pārnest labāko starptautisko pieredzi uz Latviju, savu reģionu un pilsētu. Un otrkārt, tā ir iespēja, testēt savas idejas un atrast jaunus virzienus, kas ir aktuāli arī starptautiskā līmenī. Mums Latvijā kopumā būtu krietni mazāk problēmu, ja visi, kas atbild par kādas jomas attīstību, savas idejas būtu notestējuši starptautiskā vidē. ViA starptautisko kontaktu tīkls ir mūsu vērtība, kas ļauj uzņemties risināt arī tādus jautājumus augstākajā izglītībā, par ko pagaidām nav skaidrs, kā to labāk darīt. ”
Septembra izskaņā ViA norisinājās Eiropas Zinātnieku nakts pasākums, kurā dalībnieki vecumā no 14 gadiem, tai skaitā skolēni un studenti, piedalījās eksprestreniņā "Uzņēmējs ar zinātnieku satikās un sapratās". Treniņa laikā dalībnieki piedalījās aktivitātēs, kas veicina radošu ideju ģenerēšanu un problēmu risināšanu. Pasākums apvienoja dizaina domāšanas un spēļu elementus, radīja lielu interesi jauniešu vidū (video atskats no pasākuma).
Oktobra sākumā ViA E³UDRES² komanda - rektore, PhD Agnese Dāvidsone, E³UDRES² projekta vadītāja ViA, attīstības prorektore Iveta Putniņa, ViA padomes locekle Inese Ebele, HESPI zinātniskā asistente Katrīne Kūkoja, ViA studenti, E³UDRES² studentu padomes pārstāvji Karīna Anna Lapiņa, Marta Klēra Priede un Denis Nazarovs devās uz Fuldu, Vācijā. Tur divu dienu garumā norisinājās “E³UDRES² General Assembly” pasākums, kur pulcējās vairāk nekā 100 pārstāvji no deviņām E³UDRES² partneruniversitātēm. Notika arī pirmā tikšanās ar E³UDRES² asociēto partneraugstskolu no Ukrainas, kuras pārstāvji dalījās idejās, kā viņi var iesaistīties Eiropas Universitātes aliansē un kādas ieceres kopā realizēt nākotnē. Arī studentu padomē tika ievēlēts jauns prezidents no Saksionas Universitātes (Nīderlande) un vice-prezidents no UCLL Limburgas augstskolas (Beļģija). ViA rektore, PhD Agnese Dāvidsone pēc pasākuma: “Mēs aizvadījām intensīvas, taču labām sarunām un diskusijām piepildītas dienas. Rektoru padomē mēs kopā pieņēmām nozīmīgus lēmumus.”
Oktobrī atkal uzņēmām viesus Valmierā un no 14. līdz 18. oktobrim organizējām “E³UDRES² International Engagement Circus” (IEC). Tas bija unikāls pasākums, kas pirmo reizi šādā formātā pulcēja vairāk nekā 70 studējošos no deviņām E³UDRES² partnervalstīm: Beļģijas, Nīderlandes, Vācijas, Somijas, Ungārijas, Latvijas, Portugāles, Rumānijas un Austrijas. Pasākuma mērķis bija izveidot kontaktus, gūt iedvesmu, radīt inovatīvas idejas un risinājumus, izmantojot virkni interaktīvu semināru un aktivitāšu šo dienu laikā, lai attīstītos tālāk Eiropas Universitātē.
Pasākuma dalībnieki apmeklēja tādus uzņēmumus kā SIA “Tet”,”Mira Motion”, kā arī tikās ar Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem, padziļināti izzinot digitālās higiēnas prakses, kas šoreiz bija galvenais fokuss. Nedēļas laikā septiņas jauniešu komandas kopā ar saviem mentoriem izstrādāja un prezentēja idejas uzņēmēju sagatavotajiem uzdevumiem.
Tāpat norisinājās arī dažādi semināri, piemēram, docētāja Fransje Immink no Saksionas Universitātes (Nīderlande) sniedza zināšanas, kā veicināt radošumu, atraisīt prātu un kombinēt idejas, radot jaunus un neordinārus risinājumus. Docētājs João Ferreira no Setubālas Augstskolas (Potugāle) mācīja studentiem, kā pārdot ideju jeb pičot (ang.pitch), bet ViA studiju programmas “Kiberdrošības inženierija” direktors Kristaps Felzenbergs sniedza ieskatu par mākslīgā intelekta ietekmi, kā arī iepazīstināja interesentus ar kiberuzbrucēju izplatītākajām taktikām (video atskats no pasākuma).
Šogad ViA ir apliecinājusi savu spēju būt par aktīvu un nozīmīgu dalībnieku Eiropas Universitātes aliansē, kur tiek veicināta starptautiska sadarbība. Organizētie pasākumi ir kalpojuši kā platforma pieredzes apmaiņai, ideju ģenerēšanai un jaunu prasmju apguvei, tādējādi stiprinot gan augstskolas, gan Latvijas pozīciju starptautiskajā izglītības vidē. Mērķtiecīgi attīstot starptautiskos kontaktus un apmainoties ar pieredzi, ViA turpina sniegt būtisku ieguldījumu nākotnes Eiropas universitātes vīzijas īstenošanā.